Go to content

Kullanım ömürleri
Floresan tüp normal kullanım şartlarında yaklaşık 5.000 saatlık ömre sahiptir.
Led ürünler aynı şartlarda yaklaşık 50,000 saatlik ömre sahiptirler
Ölçüler
Floresan armatürler verimsizlikleri ve parlamada yaşanan sorunlar nedeniyle ilave panjur ve reflektör ile donatıldıkları için kalın ve
ağırdır. Bu nedenle daha fazla yer kaplarlar ve uygulama şartları oldukça zordur.

Led paneller çok daha hafif olduğu için daha kolay ve daha hızlı uygulama yapma avantajı sağlar. İnceliği sayesinde daha az yer kaplar ve uygulama maliyetlerini düşürür.

Renk Verimi
Floresan aydınlatma ihtiyacı olan spectral enerjinin çoğunu spectrum un yeşil bölümünden alır. Bu da rahatsız idici ve doğal olmayan ışık ortamı yaratır.

Led aydınlatma %100 spectum ışığı üretir. Spectrum un en sonunda yer alan mavi renktir. Bu spectral dağıtım sayesinde sağlığa yararlı ve daha konforlu bir ışık ortamı sağlar.

Sağlık
Floresan ışığık, yüksek elektrik frekanslarından üretildiğinden kullanıldığı ortamlarda özellikle çocuklarda hiperaktifliğe yol açtığı tespit edilmiştir. Tamamen floresan ışığın kullanıldığı ofis gibi ortamlarda yayılan yüksek miktarda ultraviyole, radyasyon nedeni ile bu ışığa maruz kalan çalışanlar üzerinde depresyon hissi ve yorgunluk gibi belirtilere rastlanmuştır.

Led ışığın mavi tabanlı teknolojisi Alzheimer hastalığını başlatan etkileri hafifletir, Biyolojik saatı düzenler, ayrıca dikkat arttırıcı özelliğe sahiptir. Kapalı ortamlarda çalışan insanlardan kanser oluşumunu yavaşlattığı gözlemlenmiştir.

Back to content